2024. október 19. 18.00 óra - Portré, önarckép, szelfi
Azt gondolnánk, hogy a jó portréhoz elegendő az élethűség elérése. Szelfijeink is mind élethűek, de mégis távol állnak attól, amit művészi értelemben jó portrénak mondanánk. A válasz itt is a művészettörténetben keresendő.
2024. november 16. szombat - Őrület és zsenialitás
Gyakran halljuk a közhelyszerű megállapítást, hogy a zsenialitást csak egy hajszál választja el az őrülettől. A két dolog azonban csak annyiban hasonlítható össze, hogy a polgári, józan és fegyelmezett életmód szempontjából valóban mindkettő nehezen érthető szélsőséget képvisel. Az őrültek nem zsenik, a zsenik nem őrültek, még akkor sem, ha a művészetben számos példát találunk az úgynevezett „őrült zsenik”-re.
2025. január: Hamisítók és hamisítványok
A hamisítás története nem a művészetek történetével egyidős, hanem a műgyűjtés történetével. Az előadás áttekinti a hamisítástörténet nagy korszakait, fontos mestereit és szó lesz a legjellegzetesebb hamisítványtípusokról is, beleértve napjaink újabban készült hamisítványait is.
2025. február: Szerelem a művészetben
A szerelem örök téma, a képzőművészetben is. A képzőművészet szerelmes hősei pedig szinte minden képesek megjeleníteni: szenvedélyt, boldogságot, boldogtalanságot, hitet, csalódást, tisztaságot és romlottságot, sőt még hazafias érzéseket is. Erről szól az előadás – sok ismert és sok alig látott alkotás bemutatásával.
2025. március: Aranykori álmok
Az emberiség évezredes álma, hogy volt valaha egy aranykor, amikor mindenki boldog volt, s békesség uralkodott a földön. Az emberiség évezredes tapasztalata pedig az, hogy ezt a boldog aranykort mi magunk tettük tönkre. A művészet is sokszor idézi meg az aranykor képeit, a Paradicsom idilli világát, illetve a maga urává vált ember kétségbeesett igyekezetét, hogy ezt az aranykort újra megteremtse.